Pacific Scoop
Network

Day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019

Press Release – Waka Ama NZ

Press release day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019 Today we had 109 races, 23 finals, adaptive paddlers, and the much anticipated million vs King vs Roozendaal head to head –last listing in highlights below– With feature exhibition …Day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019

Thu, Jan 17, 10:35 PM

Press release day 4 Karapiro National Sprint Championships 2019

Today we had 109 races, 23 finals, adaptive paddlers, and the much anticipated ‘million vs King vs Roozendaal’ head to head –last listing in highlights below– With feature exhibition challenges from Ra’iātea and Fiji; today was a solid win.

Tomorrow we have W6’s and W12’s – “It’s exciting as it’s the start of racing for J19’s and adult teams” says Lara Collins (Chief Exec). We have 12 finals tomorrow so it will be another fast paced full out day!
Highlight Results of day 4 (chronological order – Manutea Million/Tupu King/Ash Roozendal last race of day):

Adaptive Men (VL2) – W1 200
1st PEPE, Miimama Te Paerangi Waka Ama Inc
2nd THOMPSON, Marcus Otaki Waka Hoe

Adaptive Women (VL3) – W1 200
1st MACDONALD, AJ Te Rau Oranga O Ngati Kahungunu
2nd COURTIER, Jac Hoe Tonga Pacifica Waka Ama

Adaptive Men (VL3) – W1 200
1st MARTLEW, Scott Te Waka o Aoraki
2nd THOMAS, George Hoe Aroha Whanau o Mauao
3rd COWAN, Peter Te Uranga O Te Ra

Adaptive Women (VL3) – W1 500
1st MACDONALD, AJ Te Rau Oranga O Ngati Kahungunu
2nd COURTIER, Jac Hoe Tonga Pacifica Waka Ama

Adaptive Men (VL3) – W1 500
1st MARTLEW, Scott Te Waka o Aoraki
2nd THOMAS, George Hoe Aroha Whanau o Mauao
3rd COWAN, Peter Te Uranga O Te Ra

Master 70 Women – W1 500
1st HOWAT, Lesley Waitakere Outrigger Canoe Club Inc
2nd CARNE, Sherry Waitakere Outrigger Canoe Club Inc
3rd SCIASCIA, Gaylene Hoe Tonga Pacifica Waka Ama

Master 70 Men – W1 500
1st PALMER, Bunny Taniwha Outrigger Canoe Club Inc
2nd WILSON, Brian Te Uranga O Te Ra
3rd SYMONS, Charlie Taniwha Outrigger Canoe Club Inc

Gld Master (60+) Women – W1 500
1st TANE, Liz Taniwha Outrigger Canoe Club Inc
2nd HILDEBRANDT, Katja Waitakere Outrigger Canoe Club Inc
3rd COLLIER, Maria Porirua Canoe Kayak Club Inc

Gld Master (60+) Men W1 500
1st THOMAS, George Hoe Aroha Whanau o Mauao
2nd EMERY, Pikiahu Hoe Tonga Pacifica Waka Ama
3rd KING, David Nga Hoe Horo Outrigger Canoe Club

Int Women – W1 500
1st PIRIPI, Waitangi Nga Hoe Horo Outrigger Canoe Club
2nd MORETE, Taylynn Te Paerangi Waka Ama Inc
3rd SCHWALGER, Phoenix Hawaikinui Tuarua Waka Ama

Int Men – W1 500
1st HILL, Jarrod Mareikura Waka Ama Club
2nd MACKAY, Kaahurere Otaki Waka Hoe
3rd HETA, Tamati Mitamitaga o le Pasefika Va’a-alo

J16 Women – W1 500
1st PEWHAIRANGI, Te Aomihia Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd PARETOA, Khobi Hei Matau Paddlers
3rd TENETI, Kelsey Horouta Waka Hoe Club Inc.

J16 Men – W1 500
1st PAENGA-MORGAN, Anaru Horouta Waka Hoe Club Inc
* ROOPINIA, Manatua Raiatea Tahiti * -EXHIBITION ONLY-
2nd PEYROUX, Jezius Manukau Outrigger Canoe Club
3rd ULALE, Nelson Hei Matau Paddlers

J19 Women – W1 500
1st WILLIAMS, Rangi-Riana Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd TIMOTI, Makayla Hei Matau Paddlers
3rd HAVERKAMP, Katarina Hei Matau Paddlers

J19 Men – W1 500
1st APANUI-NEPE, Darius Waitakere Outrigger Canoe Club Inc
2nd NGATAKI, Kacey Manukau Outrigger Canoe Club
3rd SUITAULOA, Jake Otaki Waka Hoe

U23 Women – W1 500
1st VITOLIO, Koha-Alofa Te Paerangi Waka Ama Inc
2nd TERE, Inamaru Te Paerangi Waka Ama Inc
* VATEITEI, NOA Fiji* -EXHIBITION ONLY-
3rd NGATORO, Keri Horouta Waka Hoe Club Inc.

U23 Men – W1 500
1st HELLESOE, Marcel Manukau Outrigger Canoe Club
2nd TAMANUI-FRANSEN, Sjimmy Manukau Outrigger Canoe Club
3rd SOUTHON, Te Waka Iti Akarana

Snr Master Women – W1 500
1st PAPUNI, Maylene Te Au Rere Waka Ama Club
2nd UHL, Sarah Ruamata Waka Ama Club
3rd ROGERS, Yvonne Ruamata Waka Ama Club

Snr Master Men – W1 500
1st PEHI, Richard Parihaka Waka Ama Inc
2nd PAYN, Graham Te Waka o Aoraki
3rd HOHEPA, Stephen Ruamata Waka Ama Club

Master Women – W1 500
1st KINGI, Nicky Ruamata Waka Ama Club
2nd MCCAULL, Tui Tarawera Outrigger Canoe Club
3rd RAPANA, Raanj Tarawera Outrigger Canoe Club

Master Men – W1 500
1st ANDERSON, Glenn Horouta Waka Hoe Club Inc.
2nd DONALDSON, Grant Horouta Waka Hoe Club Inc.
3rd RIMENE, Paddy Wairarapa Waka Ama Canoe Club

Premier Women – W1 500
1st ELKINGTON, Marama TOA Waka Ama Club
2nd WILLIAMS, Akayshia Horouta Waka Hoe Club Inc.
3rd CAMPBELL, Cory Horouta Waka Hoe Club Inc

Premier Men – W1 500
1st MILLON, Manutea Akarana 1 2:14.07
2nd KING, Tupu Nga Hoe Horo Outrigger Canoe Club 2 2:16.12
3rd ROOZENDAAL, Ash Horouta Waka Hoe Club Inc. 3 2:19.98
Google Drive link to today’s top photos:
https://drive.google.com/drive/folders/1dmAJ9QaOgD9icgX3LP5be2OKYM8LuDRi?usp=sharing

ends

Content Sourced from scoop.co.nz
Original url